Martin Motýl

Motýl

K příležitosti svého 30. výročí aktivního muzicírování na českých podiích dokončil kytarista, zpěvák, skladatel a textař Martin Motýl přípravu autorského poprockového koncertu, složeného z písní jeho dosavadní hudební tvorby, obohaceného o několik, pro něj nejzásadnějších hitů, jež ovlivnily jeho dosavadní hudební tvorbu. Tento koncertní program mapuje umělecký vývoj hudebníka téměř s chronologickou důsledností. Umožňuje tak posluchači dokonale nahlédnout až na samé dno umělecké duše milovníka rockové a populární muziky a znovu si s ním projít část jeho uměleckého života.
V programu zazní autorské písně z období jeho působení ve skupinách PREMIER (Hrobař, Nejsi – Já, lásko zastavím čas, Každý sám), ARGEMA (Je to tak dávno, Šapitó – Hlídej svůj smích, Tisíce vět, Upíří bál), a BOBR&MOTÝL (Vojáci lásky, Vstříc amorům, Naděje v budoucím čase, Pláč milenců, Vyznání – Ty jsi má láska, ty jsi můj sen). Nebudou chybět ani novější skladby (Andělům, Síla zázraků).
Koncertní program je podpořen kvalitními výkony všech zúčastněných instrumentalistů a jeho ambicí je potěšit jak běžné konzumenty populární hudby svojí písničkářskou přímočarostí, tak náročnější posluchače koncertními úpravami některých skladeb.

Hudební kariéra Martina Motýla

IMPERIUM (1992)

Na pódiu se Martin Motýl začíná pravidelně objevovat v roce 1992 jako kytarista a vokalista uherskohradišťské skupiny IMPERIUM.
Ovšem úplně první pódiové opojení mu bylo dopřáno již na střední SPŠ Dřevařské v Bystřici pod Hostýnem a to hned v prvním ročníku, kdy se začal zúčastňovat školní pěvecké soutěže Dřevěný Orfeus. Ve čtvrtém ročníku se dokonce stal i jejím vítězem. Tehdy poslouchal a hrál především tvorbu folkových písničkářů jako např.Jarka Nohavici, Karla Plíhala, Vladimíra Merty a mnoha dalších.
Pravidelně navštěvoval také mládežnický pěvecký sbor sbormistryně Marty Pořízkové a pěvecký sbor města Bystřice pod Host. S názvem Tregler.
Od svých starších spolužáků přijal „angažmá“ ve školní rockové skupině, jejíž repertoár byl tvořen muzikou mnohem tvrdších skupin, jako např.Acceptů nebo Iron Meidenů. V době svých středoškolských hudebních aktivit se věnoval také jednomu zlínskému rockovému projektu s názvem EXCELENT.
To bylo před základní vojenskou službou. Po návratu přichází start ve zlínské skupině ATTACK

PREMIER (1993 – 1996)

V roce 1993 přijal nabídku od zlínské skupiny PREMIER a na podzim téhož roku se jako autor hudby a textu podílel na první desce PROBODNU TĚ HROTY hned čtyřmi písněmi. V létě 1994 následovalo natáčení alba HROBAŘ ve studiu „C“ v Ostravě a počátkem roku 1995 vydání u firmy POPRON. Díky několikanásobnému umístění HROBAŘE na prvním místě v hitparádě TV NOVA ESO, PREMIER po třech měsících prodeje získal ZLATOU DESKU a na konci roku i ZLATÉ ESO a Martin Motýl s PREMIEREM absolvoval několik turné po České republice.

V říjnu 1995 následovalo natáčení třetího alba skupiny PREMIER ČERNÁ VDOVA v bratislavském studi u EBONY a v listopadu bylo toto CD opět firmou POPRON vydáno na vánoční trh.
Na jaře 1996 došlo v PREMIERU k názorovým neshodám v umělecké tvorbě a to byl jeden z hlavních důvodů, proč Motýl přijal nabídku psát písničky a vystupovat se skupinou ARGEMA.

ARGEMA (1996 – 1999)

Prvním počinem v ARGEMĚ se stalo natočení v pořadí již pátého nosiče této skupiny KDYŽ SEM ŠEL Z HRADIŠŤA. Na albu je autorem hudby a textů u třech písní z nichž píseň ŠAPITÓ (video ukázka) vyšla ještě před vydáním LP jako promosingl a objevila se i na kompilaci firmy Monitor – EMI SUPERHITY 1996.
V březnu 1997 byl pozván Zbyňkem BOBREM Horákem k natáčení jeho sólového alba ARGEMANIAK ANEB VZPOMÍNKY NA ARGEMU do ostravského studia BARBARELA. Jako kytarista natočil několik písní včetně VYZNÁNÍ (Ty jsi má láska, ty jsi můj sen …) a podílel se i na hudební produkci. Od této již druhé úzké spolupráce s BOBREM, ta první proběhla při natáčení alba KDYŽ SEM ŠEL Z HRADIŠŤA, bylo zřejmé, že se dříve či později se Zbyňkem BOBREM Horákem pustí do společného písničkářského projektu, což se počátkem roku 1999 i stalo.
V květnu 1997 se skupinou ARGEMA dokončil natáčení alba POMALÁČE 2, kde se jako autor hudby a textů podílel čtyřmi písněmi. Na píseň JE TO TAK DÁVNO byl natočen videoklip, jenž bylo možno zhlédnout v hitparádě TV NOVA ESO a skladba se objevila na kompilaci firmy Monitor – EMI SUPERHITY 1997.

BABYLOON (1998 – 1999)

Na jaře 1998 Martin Motýl odchází ze skupiny ARGEMA a začíná intenzivně procovat na úplně novém projektu s názvem BABYLOON. Během jednoho roku natáčí rocková skupina BABYLOON ze Zlína dva maxisingly ve vlastní režii s celkem osmi písněmi ale nedostatek finančních prostředků a absence vydavatelské firmy donutí skupinu tento hudební projekt pozastavit. Skupina se rozchází a jednotlivý členové pokračují v jiných hudebních skupinách.

Na fotce, která byla vyrobena jako plakát A2 a jako podpisová karta v podobě pohlednice, vydíte kromě členů skupiny BABYLOON také dívčí klín, barevně stylizovaný do státní vlajky nejmenovaného státu. Autorem je známý brněnský fotograf a grafik Jeff Kratochvíl.

BOBR & MOTÝL (1999 – 2005)

V létě roku 1999 začíná písničkářské duo BOBR&MOTÝL psát svou vlastní historii. Snahy obou muzikantů se upnuly k přípravě prvního společného alba, které při svém natáčení ve studiu MicLab Michala Vašici ve Zlíně dostalo název VOJÁCI LÁSKY. Za finanční podpory sponzorů WiKY Kyjov, SGM Třinec a ZAPA Beton a.s. se podařilo toto album v roce 2000 vyrobit v nákladu 10tisíc kusů a společně s distribucí vydavatelské firmy MULTISONIC a.s. na podzim téhož roku uvést na český hudební trh.

Na CD VOJÁCI LÁSKY dvojice Bobr&Motýl posluchač nalezne třináct původních písní obou písničkářů, a to jak úplně nových, tak i starších hitů, známých z produkce skupiny ARGEMA, ve které, jak již bylo uvedeno, oba bohatě působili.
Od druhé poloviny roku 2000 měli možnost posluchači rádia IMPULS a Českého Rozhlasu 1 RADIOŽURNÁL poznat první z písní na albu, která nese název POHLAZENÍ. I v pořadí dvanáctá skladba alba VÁNOČNÍ našla své místo v playlistu rádia IMPULS, a to právě těsně před vánočními svátky. Zde je třeba připomenout i výraznou pomoc rádia ZLÍN, AZ Rádia, rádia KISS Praha a KISS PUBLIKUM Zlín, rádia EGRENSIS Cheb, PRÁCHEŇ Písek, FAKTOR Tábor, APOLLO Valašské Meziříčí a KARYON Znojmo. Lze s potěšením konstatovat, že nejvýraznější skladba LP s názvem VYZNÁNÍ se úspěšně drží v ČESKÉ TOP 50 – NEJHRANĚJČÍCH SKLADEB V RÁDIÍCH ČR (viz IFPI ČR).
V tisku se čtenáři měli možnost dočíst o duu BOBR&MOTÝL především v časopisech BLESK, SUPER, MLADÁ FRONTA DNES, BIGBÍT a některých dalších regionálních periodikách (MORAVSKÝ DEN, DOBRÝ DEN s Kurýrem, SLOVÁCKO, JIHOČESKÉ LISTY … ).
Důležitý zlom pro písničkářské duo BOBR&MOTÝL představuje započatá spolupráce s hudebním vydavatelstvím MULTISONIC a.s. Karla Vágnera a uměleckou agenturou AMFORA Petra Salavy. Právě s AMFOROU absolvovali BOBR&MOTÝL v prosinci 2000 „VÁNOČNÍ SHOW PRO DĚTI 2000“, kterou měli možnost shlédnou děti v téměř 25 městech České republiky a Slovenska. Spolupráce pokračovala během celého příštího roku jednotlivými vystoupeními v oblastních kolech MISS AEROBIC 2001, jež vyvrcholila finálovým pořadem na TV NOVA 7.října 2001. Dále se BOBR&MOTÝL zúčastnili jako hosté i několika zápasů fotbalového mužstva AMFORY a také několika tenisových turnajů.
I spolupráce s ČT znamená pro dvojici výrazný přínos. V pořadu ZAČÍNÁME, moderovaným Martinem Hrdinkou, se BOBR a MOTÝL objevili během roku 2001 hned třikrát, včetně silvestrovského gala pořadu.
V září roku 2003 přichází další velká událost, a to vydání nového alba s názvem „VYZNÁNÍ – Ty jsi má láska, ty jsi můj sen“. Zde posluchači naleznou celkem patnáct písní opět z původní tvorby dvojice BOBR&MOTÝL včetně hitu VYZNÁNÍ, podle kterého bylo toto album i nazváno. Jako bonus CD obsahuje datovou stopu s videoklipem k písni VYZNÁNÍ, jehož výrobu sponzorsky zaštítila firma ZAPA Beton a.s.. Nové album vychází u hudebního vydavatelství MULTISONIC a.s. Karla Vágnera za mediální podpory rádia BLANÍK. Křest proběhl 20.září v Mnichovicích u Prahy na pouti rádia BLANÍK.
BOBR&MOTÝL uskutečnili za šest let své existence (1999-2005) přes 1000 vystoupení, a to na Moravě, v Čechách, na Slovensku, v Praze a na Olympské riviéře v Řecku v letovisku NEI PORI v rámci spolupráce s agenturou AMFORA a cestovní kanceláří GOLDAIR GREECE TOURS.

Motýl & Erika (od 2006 …)

Na jaře roku 2006 vzniká zcela nový hudební projekt. Příchod zpěvačky Eriky s sebou přináší další dramaturgické možnosti. Nastává podstatná změna reportoáru a image oproti předchozímu období Bobr+Motýl. Otevírají se nové možnosti hudebních vystoupení. Přibývá koncertů pro děti základních a mateřských škol. Hudební dvojce Motýl+Erika, příležitostně obohacená o další hudebníky, zaplňuje svůj kalendář vystoupeními na společenských akcích, jako jsou plesy SRPŠ, plesy sportovců, hasičů, obcí atd. Přibývá také hudebních produkcí na firemních večírcích, svatbách a rodinných oslavách.

V roce 2008 dvojice dokončuje své nové CD s názvem Jen své srdce lásce dej. Motýl+Erika stále častěji vystupují v rozšířené sestavě o zpívajícího kytaristu Jakuba Talaše.
S personálních důvodů se roce 2012 mírně mění filozofie nabídky hudebních produkcí Martina Motýla. Vzniká hudební projekt pod novou značkou „MOTÝL band CZ“, což dává možnost nabídnout pořadatelům, oslavencům, nevěstám, ženichům a vedením škol, zvolit si obsazení hudební skupiny dle požadavků na repertoár a cenu produkce.

Rychlá poptávka

15 + 11 =